Hizmetlerimiz


Saç Ekimi Uygulamalarımız ve Dökülmeyi Önleyici Tedavilerimiz:


Fue Saç Ekimi

Türkiye’de ve Dünyada uygulanan FUE saç ekimi (Follicular Unit Extraction), saçı alırken ve alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten işlemidir.  FUE ile tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin; yine tek tek başın saçsız bölgesine transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

PPR Destekli Saç Ekimi

PRP ( Platelet Rich Plasma ) Sizden alınacak 10 ml kan örneği ile trombosit ve Growth hormondan zengin bir plazma elde edilir. Elde edilen bu plazma zayıflamış saç köklerinin diplerine enjekte edilerek saçarın daha güçlü çıkmasını sağlar ve dökülme hızını %96 oranında azaltır.

Sakal Ekimi

Sakal ve bıyık sorunu olan erkekler iki kulak arasında kalan saçları FUE sakal ekimi yöntemi ile tek tek alınarak sakalsız ve bıyıksız alanlara nakletmek sureti ile gerçekleştirilir

Kaş Ekimi

FUE tekniği uygulanarak ense bölgesinden kaş açıklığı için gerekli olan greftler tek tek saç ekim robotu yada mikromotor ile alınırlar.
Kaş ekimi yapılacak olan bölgeye mikro kanallar açılır tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Follicular Unit Extraction FUE

Follicular unit extraction (FUE), often referred to as the follicular transfer (FT), is one of two main methods of obtaining follicular units (groups of one to four hairs on the head) for hair transplantation.

Scar Revisions

Though the operational scars can never be completely erased, modern scar removal procedures are meant to hide their appearance to as big a degree as possible…

There are numerous non-surgical methods that are applied for scar removal, including injectable fillers to fill concave scars, ultraviolet light therapy, and lasers.

Eyebrow Restoration

The eyebrow is a front and center part for human facial symmetry and it contributes a lot to the overall aesthetic appearance of both men and women.

Eyebrows frame the eyes around and are the one of the foremost visible parts of our facial structure. People who’re eyebrows are not naturally looking are usually very conscious of their appearance…

Body Hair Transplant BHT

During the transplantation, head hair is the one that is used most often. However sometimes patient lacks enough hair on his or her head and it becomes difficult to achieve an intended result. In such situations the body hair transplantation becomes a viable option. It’s due to the fact, that body hair is very similar to head hair, both in structure and in quality.